Docelowe gatunki zwierząt
Bydło.
Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Produkt przeznaczony jest do stosowania jako uzupełnienie terapii antybiotykowej w zwalczaniu klinicznych objawów w przebiegu ostrych chorób zakaźnych układu oddechowego oraz ostrego mastitis u bydła.
Przeciwwskazania
Nie stosować u zwierząt z upośledzoną czynnością pracy serca, wątroby i nerek.
Nie stosować u zwierząt z chorobą wrzodową układu pokarmowego lub krwawieniami.
Nie stosować u zwierząt ze stwierdzoną dyskrazją krwi.
Nie stosować u zwierząt w przypadku znanej nadwrażliwości na substancję czynną lub na dowolną substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia dla każdego z docelowych gatunków zwierząt
Brak.
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania
Specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania u zwierząt
Należy unikać stosowania produktu u zwierząt odwodnionych, z hipowolemią lub hipotensją, z uwagi na potencjalne ryzyko zwiększenia działania toksycznego na nerki. Należy unikać jednoczesnego podawania potencjalnie nefrotoksycznych leków.
Nie przekraczać zalecanych dawek oraz czasu trwania terapii.
Nie stosować innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jednocześnie lub w ciągu 24 godzin.
Z uwagi na fakt, że leczenie przy użyciu NLPZ, może wiązać się z upośledzeniem czynności ze strony układu pokarmowego lub nerek, dlatego należy rozważyć podawanie płynów uzupełniających, szczególnie w przypadku leczenia ostrego mastitis.
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom
W badaniach laboratoryjnych stwierdzono, że karprofen, podobnie jak i inne NLPZ, może powodować fotosensybilizację. Należy unikać kontaktu produktu leczniczego weterynaryjnego ze skórą. Po przypadkowym kontakcie ze skórą, miejsce kontaktu należy natychmiast umyć.
Działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
Badanie przeprowadzone u bydła, wykazały możliwość pojawienia się przemijającego odczynu w miejscu podania.
Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
Bezpieczeństwo produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego w czasie ciąży nie zostało określone. Do stosowania jedynie po dokonaniu przez lekarza weterynarii oceny bilansu korzyści/ryzyka.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji
Podobnie jak inne NLPZ, kaprofen nie powinien być podawany jednocześnie z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi z grupy NLPZ lub glikokortykosteroidów.
NLPZ w bardzo wysokim stopniu wiążą się z białkami osocza i mogą konkurować z innymi lekami, które są także wiązane z białkami w dużym stopniu. Jednoczesne stosowanie takich leków może wywoływać efekty toksyczne.
Jednakże podczas badań klinicznych u bydła, któremu podawano antybiotyki czterech różnych klas: makrolity, tetracykliny, cefalosporyny i potencjalizowane penicyliny, nie zaobserwowano żadnych interakcji.
Dawkowanie i droga(-i) podawania
Pojedyncze podanie podskórne lub dożylne w dawce 1,4 mg karprofenu/kg masy ciała (1 ml/35 kg masy ciała), w połączeniu z odpowiednią terapią antybiotykową.
Podczas leczenia grupy zwierząt, należy stosować aplikator do wielokrotnego pobierania leku w celu unikania nadmiernego nakłuwania korka. Nakłucia korka należy ograniczyć do 20.
Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki), niezbędne jeśli konieczne
W badaniach klinicznych, nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych po dożylnym i po podskórnym podaniu dawek do 5-krotnie przekraczających zalecaną dawkę.
Brak jest specyficznej odtrutki (antidotum) na przedawkowanie karprofenu. W takim przypadku należy zastosować terapię wspomagającą, stosowaną w sytuacjach przedawkowania NLPZ.
Okres (-y) karencji
Tkanki jadalne: 21 dni.
Mleko: Zero godzin.